Mám opuchy po zmene antikoncepcie. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
21. júl 2021

Dobrý deň,

v roku 2020 som si dávala spraviť kŕčové žily - sklerotizáciu. Posledná kontrola bola v januári, kde lekár povedal že je všetko v poriadku. Na ďalšiu kontrolu idem v septembri.

Vo februári 2021 mi gynekológ zmenil antikoncepciu a asi o 3 týždne mi začali opúchať členky, prsty na rukách, začala som priberať - prejavili sa vedľajšie účinky antikoncepcie. Lenže gynekológ neriešil, že to môže byť z niečoho iného a antikoncepciu mi nezmenil, ale všetky problémy sa začali so zmenou antikoncepcie.

Tak som pokračovala v užívaní až som ju v júni po 4 mesiacoch vysadila. Lekárnička povedala že trvá asi 1 - 2 mesiace kým sa telo zbaví antikoncepcie, resp. tých vedľajších účinkov. Mám tabletky na odvodnenie. Všetko mi už odpuchlo, ale jeden členok stále zostáva opuchnutý. Keď sa dá večer pred spaním si nohy opriem o stenu (90° uhol) na 20 - 30 minút, vraj to "odľahčí" nohy.

Čo by to mohlo byť?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem presne akú antikoncepciu ste užívali. Existuje antikoncepcia, ktorá nezadržiava vodu.

Pokiaľ však pretrváva opuch iba jedného členku, môže ísť o internistickú príčinu. Vyhľadajte internistu, ktorý navrhne ďalší diagnostický postup.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník