Môže HPV spôsobiť zápal?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

od októbra pozorujem po pohlavnom styku oranžovú plachtu. Krvácam pri styku. Nie vždy, ale párkrát. December - január sa to stupňovalo. Od leta pociťujem silné výtoky. Sú mliečne, nie zapáchajúce.

V utorok som bola na preventívnej prehliadke, kde gynekológ videl vnútri "škaredý výtok". Povedal, že mi zakrvácal krčok počas vyšetrenia. Takže pravdepodobne krčok krváca aj pri sexe mechanickým dráždením. So slovami: Výtok plus krvácanie z krčka. To bude baktérialny zápal, dáme antibiotiká podľa kultivácie.

V piatok som volala a výsledky sú, že kultivácia negatívna, žiadne baktérie a ani kvasinky. Doktor mi aj napriek tomu predpísal Dalacin crm.

Mám si ho naozaj aplikovať, keď sa baktérie nezistili?

Ako mi môže v tomto prípade pomôcť?

Čakáme na výsledky cytológie, ktoré teraz vraj trvajú dlho, lebo je málo personálu. Ja som teraz v strese.

Môže tam byť nebakteriálny zápal, ktorý je nemykotický?

Mám stáleho partnera 4 roky a počas tohto vzťahu som si dala robiť vyšetrenia na pohlavné prenosné ochorenia a všetky boli negatívne. Predtým som mala pri prvom partnerovi genitalne bradavice.

Môže HPV spôsobiť aj zápal?

Ako riešiť krvácajúci krčok a zápal krčka bez potvrdených baktérií?

Mám čakať z cytológie dysplastické zmeny?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne zápal prebieha lokálne v krčku, čo by vysvetlovalo krvácanie aj hojný výtok.

Pokiaľ sa Vášmu gynekológovi nepozdával výtok a lokálny nález, tak je na mieste, že Vám predpísal antibiotiká. Riaďte sa jeho doporučeniami.

Cytologický nález je vopred ťažké predpovedať. Každopádne pokiaľ bude vo výsledku ASCUS, nebude to prekvapením. Znamená nešpecifické bunkové zmeny, ktoré môžu byť spôsobené tak HPV vírusom ako aj zápalovými zmenami.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník