Môže mať genitálny herpes v prvom trimestri zlý vplyv na vývoj plodu?

Zodpovedané
18. máj 2022

Dobrý deň,

som v 9 tt a dnes sa mi vyhodil herpes pri konečníku. Už som mala viackrát aj pred tehotenstvom.

Môže to mať zlý vplyv na vývoj plodu alebo ho poškodiť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

prenos na dieťa hrozí predovšetkým pri pôrode, kedy je nález potrebné aj liečiť. V prvom a druhom trimestri sa liečba nedoporučuje. Ak by bola nutná, tak iba v skutočne závažných prípadoch, pretože lieky - antivirotiká - by mohli poškodiť plod.

Môžete ale skúsiť boraxové kúpele.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník