Môže Nabothova cysta na krčku zvyšovať gynekologické onkomarkery?

Zodpovedané
25. mar 2022

Dobrý deň,

mám Nabothovu cysta na krčku maternice.

Môže takáto cysta na krčku zvyšovať gynekologické onkomarkery?

Mám zvýšený ca 125 na 40, scca sa mi jemne zvýšilo. Mám za sebou CT, MRI, cytológiu a všetko v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, Nabothova cysta neovplyvňuje výšku onkomarkerov. Ide o retenčnú cystu krčka maternice, ktorá vzniká uzatvorením vývodu hlienovej žľazy.

Onkomarker Ca-125 býva mierne zvýšený aj pri nezhubných ochoreniach ako je napríklad endometrióza.

Rovnako SSCA nie je špecifický iba pre krčok maternice ale napríklad aj pre hrubé črevo a konečník.

Je vhodné ich výšku pravidelne sledovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník