Môže sa ešte rozmer lonovej spony napraviť, aby som mohla rodiť normálne?

Zodpovedané
9. nov 2021

Dobrý deň,

lekárka mi povedala že mám hraničné rozmery lonovej spony. Som v 35. týždni a na ďalšej kontrole sa rozhodne, či môžem rodiť normálne alebo cisárskym.

Zažívam dosť veľké bolesti pri chôdzi, vstávaní a aj pri otáčaní sa na posteli. Odporučila mi kľudový režim.

Čo sa môže stať, ak pôjdem rodiť normálne?

Je pre mňa lepšia voľba cisársky rez alebo prirodzeným pôrod?

Môže sa ešte rozmer lonovej spony napraviť, aby som mohla rodiť normálne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri meraniach panvy sa nemeria osobitne lonová kosť. Merajú sa viaceré rozmery a najpodstatnejším je meranie rozmeru od symfýzy /lonovej kosti/ po oblasť piateho stavca driekovej chrbtice. Predstavuje najužšie miesto pôrodných ciest. Pravdepodobne myslíte tento rozmer. Nemal by byť menší ako 18 cm. Opakované meranie nemá veľký zmysel.

To či porodíte spontánne, závisí však aj od odhadovanej hmotnosti plodu.

Nemám bližšie informácie, preto sa neviem bližšie k spôsobu vedenia pôrodu vyjadriť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník