Môže sa poloha placenty priaznivo zmeniť?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

ďakujem za už dávnejšie zodpovedanie otázky https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Aktuálne som 10+1 tt, beriem od prvej kontroly v 7 tt Amelgen 1 čapík večer vaginálne. Od dneska aj Utrogestan perorálne 1x ráno. Včera ráno som mala kŕče v podbrušku a na intímke bola malá tmavšia zrazeninka/hlien a prítomné špinenie, potom také sivasté. Vzhľadom na predošlé tehotenstvo som šla k zastupujúcemu gynekológovi. Môj mal dovolenku, no chcel ma vidieť hneď ako to bude možné, t.j. dnes. Na kontrole všetko ok, žiaden hematóm, krčok drží. Obaja lekári povedali to isté. Môj gynekológ mi dnes vzal aj ster pre istotu, po utz skonštatoval, že za to pravdepodobne môže placenta, pretože je priamo nad mojím problematickým krčkom ☹.

V mojom prípade je vysokopravdepodobná serkláž preventívne, keďže som mala tzv. tiché otváranie až pôrod/potrat. Mám mať teda šetriaci režim, no mám 2r dcéru, takže mi povolil max hodinka von, iba sedím na ihrisku, málo chodím. Inak ju ani nedvíham, max do a z autosedačky keď niekde potrebujem ísť. Len akurát noc pred špinením bola náročná a bolo nutné ju viackrát dvihnúť z postieľky. Manžel bol bohužiaľ chorý s teplotami, nedalo sa inak. Rada by som počula ďalší názor na tú placentu. Lekár spomínal, že sa poloha do 20 tt mení ako rastie maternica aj placenta.

Aká je Vaša skúsenosť?

Zvykne sa to ozaj zmeniť?

Nebude to problém aj v súvislosti s tým krčkom a serklážou?

Sú nasadené lieky podľa Vás dostačujúce?

Ďakujem za Vás názor.

Dobrý deň,

všetko vyzerá byť zabezpečené. Áno, poloha placenty sa ešte bude meniť. Za definitívnu ju považujeme až okolo 32gt.

Držím Vám veľmi palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník