Môže streptokok v tehotenstve ohroziť zdravie dieťaťa?

Zodpovedané
2. júl 2022

Dobrý deň,

prosím Vás, môže streptokok v tehotenstvo ohroziť zdravie dieťaťa, ak mamička ochorie - dostane infekciu?

V prípade silnej chrípky, horúčky...?

Môže to ohroziť sluch dieťaťa?

Ďakujem.

Dobrý deň,

chrípka je vírusového pôvodu. Streptokok je baktéria.

Chrípka môže mať počas tehotenstva ťažší priebeh. Komplikácie zo strany matky môžu vo výsledku skomplikovať aj priebeh tehotenstva.

Na samotný vývoj plodu z hľadiska vrodených vývojových vád chrípka ani Streptokok vplyv nemajú.

Ak by sa ale v pošve pred pôrodom našiel Streptococcus agalactiae, je potrebná antibiotická profylaxia počas pôrodu. Inak hrozí, že sa dieťa v pôrodných cestách nakazí. Hrozil by ťažký zápal pľúc či sepsa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník