Môže užívanie vaginálnych tabliet mykózu rozširovať?

Zodpovedané
27. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom opakujúcej sa mykózy počas tehotenstva.

Pochopila som správne, že testom v pošve s lakmusovým papierikom moja pani doktorka vylúčila bakteriálnu infekciu, ktorá môže byť zodpovedná za skracovanie krčka?

Dostala som predpísaný antimykotický krém na vulvu.

Aké probiotiká k tomu mi odporúčate doplniť?

Môžu to byť perorálne ako napr. Dophilus Women, alebo skôr odporúčate vaginálne?

Môžem vaginálne kombinovať s Progestanelle?

Nemôže užívanie vaginálnych tabliet mykózu rozširovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

mykóza má tendenciu sa v tehotenstve opakovane vracať v dôsledku hormonálnych zmien. Zvýšená hladina estrogénov napomáha ukladaniu glykogénu (cukru) v bunkách pošvovej sliznice a cukor podporuje rast kvasiniek.

Lakmusovým papierikom Vaša doktorka zisťovala pravdepodobne pH v pošve, ktoré býva pri bakteriálnych vaginózach vyššie. Ide však iba o orientačné vyšetrenie.

Pokiaľ sa infekcia opakovane vracia, bolo by vhodné zvážiť kultivačné vyšetrenie na zistenie pôvodcu infekcie a jeho citlivosti na jednotlivé preparáty.

Čo sa týka probiotík, myslím, že všetky majú veľmi podobné zloženie. Volila by som však také, ktoré majú v príbalovom letáku možnosť užívania aj v priebehu tehotenstva. Napríklad takými sú probiotiká Probio femina. Pokiaľ ste ich však mali doporučené lekárom, riaďte sa jeho doporučením. Uškodiť by nemali.

Vhodnejšie sú perorálne, keďže užívate už vaginálne Progestanelle.

Vaginálne tablety mykózu nerozširujú.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník