Môžem si zvýšiť dávku magnézia v 24. tt?

Zodpovedané
9. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom užívania magnézia pri tvrdnutí bruška. Momentálne som v 24. tt a bruško mi tvrdne už od 17. tt. Je to moje druhé tehotenstvo, počas prvého tehotenstva som mala tvrdnutie bruška tiež od začiatku druhého trimestra. Podľa vyšetrení ale nemalo vplyv na krčok maternice, no napriek tomu som rodila predčasne v 36. tt. Magnézium som užívala 3x1 a aj tak som pociťovala tvrdnutie tak 5 - 7x denne. Teraz som na tom rovnako, užívam Magnesii lactas 500 mg 3x1, a tvrdnutie napriek tomu pociťujem tak 5x denne. Lekárka to veľmi nerieši, nakoľko som to isté prežívala pri prvom tehotenstve.

Je podľa vás v poriadku, keď aj napriek užívaniu magnézia pociťujem občas tvrdnutie, ktoré nie je bolestivé ani pravidelné?

Po prípade si môžem zvýšiť dávku magnézia?

Som z toho dosť v strese, bojím sa predčasného pôrodu.

Za odpoveď vopred ďakujem.

Dobrý deň,

bruško môže stvrdnúť aj 10-15x denne a je to v poriadku. Predovšetkým pri pohyboch bábätka, či Vašich prudkých pohyboch (vstávanie, predkláňanie sa). Ak to nie je pravidelné a výsledky vyšetrení sú v poriadku, tak sa netreba báť.

Magnézium sa ale môže zvýšiť na 3x2 tbl. denne.

Ale pri intenzívnom tvrdnutí vyhľadajte ambulantného gynekológa, event. gynekologickú pohotovosť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník