Môžem užívať Utrogestan aj orálne?

Zodpovedané
4. okt 2021

Dobrý deň,

som v 8. týždni a mám slabé špinenie. Užívam Utrogestan 200 mg. Vyhovuje mi, že je Utrogestan prírodný progesterón. Najprv som užívala 1-0-1 orálne a teraz 2-0-2, ale mám to užívať vaginálne. Lenže mne vaginálne užívanie veľmi nevyhovuje.

Čítala som, že orálne užívanie má menšie účinky a škodí na pečeň.

Môžem ho užívať orálne?

Nemôže uškodiť bábätku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte balenie 200 mg vaginálnych kapsúl, tak je odpoveď jednoduchá. Sú určené iba na vaginálne užívanie.

Pokiaľ máte balenie 100 mg Utrogestanu, ten je určený predovšetkým na perorálne užívanie, tak v určitých indikáciách je ho možné užívať aj vaginálne /napríklad vo Vašom prípade/.

Pokiaľ máte vhodnú formu, môžete ho užívať aj perorálne v doporučenej dávke. Vo vyšších dávkach však perorálne nebýva dobre tolerovaný. Pacientky udávajú výrazné nevoľnosti, okrem iného. Preto sa doporučuje jeho užívanie vaginálnou cestou a tiež preto, že potrebujeme predovšetkým využiť jeho lokálny účinok v čo najvyššej koncentrácii.

Bábätku určite neuškodí.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník