Možný zápal vajcovodov?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

chcela by som sa opýtať, už približne rok mám opakovane mykózy, moja obvodná gynekologička mi robila pred dvoma týždňami kultiváciu a vyšli mi kvasinky a baktéria Staphylokokus. Dala mi liečbu 20 tabliet Macmiror antibiotika a Candibene čapíky 6x. Príznaky ustúpili aspoň na chvíľu. Už približne pol roka ma bolia kríže a pred pár mesiacmi ma bolelo pri močení, ale až na konci vymočenia, a hlavne v krížoch a niekedy ma bolelo v boku a v podbrušku. Bolesť mi tak kolovala, raz v krížoch, potom v bruchu, potom v boku. Bolesti mám už iba v krížoch pri zohýbani sa po niečo alebo pri dlhšom sedení alebo ležaní. Pri chôdzi alebo na prechádzkach dlhších ma kríže nebolia. Momentálne iba pri tom sedení. Gynekologickú prehliadku som mala v septembri pred tromi mesiacmi a lekárka kontrolovala vaječníky a maternicu na sone, alebo aký to je prístroj, cez pošvu a na obrazovke pozerala obraz.

Je možné, že sa jedná o zápal vajcovodov alebo o chronicky zápal vajcovodov, prípadne niečo takéto v oblasti panvy?

Kontrolu mám u lekárky 2. 1. 2023 na kultiváciu po liečbe Macmiror tabletkami.

Ďakujem.

Dobrý deň,

skôr si myslím, že pôjde o ortopedický problém. Do kontroly skúste pravidelne ľahké cviky na dolnú časť chrbtice (dostupné sú napríklad aj na youtube). Ak sa uľaví, príčina nie je gynekologická.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník