Môžu nastať komplikácie pri prípadnom tehotenstve, keď je maternica fixovaná?

Zodpovedané
15. apr 2022

Dobry deň,

v roku 2017 mi zistili endometriózu. O bábätko sa snažíme 6 rokov. Mám za sebou 2 LPS s čiastočným odstránením zrastov a cysty z vaječníka, v ktorom sa po OP netvoria folikuly rohy maternice fixované zrastmi o hrubé črevo (nemožno rozrušiť pre riziko perforácie čreva). Vajíčkovody sú zhrubnuté, ale priechodné.

Je pre nás vhodné podstúpiť opakované IUI, alebo je vhodnejšie IVF?

Mohli by nastať komplikácie pri prípadnom tehotenstve, keď je maternica fixovaná?

Ďakujem

Dobrý deň,

rastom maternice v prípade tehotenstva môžete mať bolesti, ale aj nemusíte. Je to veľmi individuálne.

Osobne si myslím, že by bolo fajn konzultovať Vaše možnosti s lekárom v CAR, s tým, že mu ukážete dokumentáciu (prepúšťaciu správu, ideálne aj operačný protokol) a on zváži riziká.

IUI má pomerne nízku úspešnosť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník