Nepravidelná menštruácia, Duphaston, dysfunkčné krvácanie a Norethisteron - mám očakávať znovu krvácanie?

Zodpovedané
15. máj 2022

Dobrý deň,

mám 45 rokov. Od 31.3.2022 som mala 7 dní bolesť prsníkov ako pred menzesom, ale menzes som v pravidelnom termíne nedostala (mala som dostať 6./7.4.). Od 11.4. 2022 (30. deň cyklu) som užívala 5 dní 2x denne Duphaston kvôli meškaniu menzesu. 18.4.2022 som na 37. deň cyklu menzes dostala. Prvé 2 dni to bolo len také jednorazové slabučké špinenie, od 20.4. už normálne až silné krvácanie a 26.4. ešte slabý jednorazový ružovočervený výtok. 27.4. - 30.4. žiadne krvácanie ani špinenie, len od 28.4. začala bolesť prsníkov ako pred menzesom. Od 1.5. zase začalo slabučké a od 3.5. už normálne krvácanie.

Lekárka mi predpísala Norethisteron 3x1 (3 dni), potom 2x1 ešte 7 dní a Dicynone 3x1 len počas krvácania a kázala mi objednať sa na hysterektómiu (opakované polypy, myóm, silné a nepravidelné krvácania, anémia). 3.5. som o 13:00 začala užívať Norethisteron + Dicynone, o hodinu som dostala migrénu, ktorá do ďalšieho dňa zosilnela. To už som si dala Norethisteron + Dicynone aj o 21:00 a 4.5. o 05:15 len Norethisteron (bez Dicynone). Ráno som išla k lekárke na krv (predoperačné odbery). Zastupoval iný lekár. Ten mi urobil krátke sono cez brucho, sliznica bola 12 mm. Miesto Norethisteronu mi kázal užívať Duphaston v rovnakom dávkovaní a pichli mi nejaké 2 nehormonálne injekcie na zastavenie krvácania.

5.5. som začala mať silnejšie krvácanie (Duphaston vôbec nezaoberal), tak som od 6.5. skúsila opäť Norethisteron (migréna už nebola, pravdepodobne tá prvá súvisela aj s počasím). 7.5. som už mala len slabučké špinenie a od 8.5. do dnes rána (13.5.) žiadne krvácanie ani špinenie. Ráno som dobrala posledný Norethisteron (podľa dávkovacej schémy od mojej lekárky). Dnes (13.5.) doobeda som zase začala slabo špiniť. 20.5. som objednaná na hysterektómiu.

Mám teraz očakávať znovu krvácanie? Je možné, že do 20. mi to prejde?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

určite by som kontaktovala Vašu gynekologičku. Bude potrebné v liečbe NE pokračovať až do termínu operácie. V prípade, že budete intenzívne krvácať, operácia bude musieť byť odložená.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník