Odporúčate očkovanie proti rakovine krčka maternice u dievčat?

Zodpovedané
24. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som počuť Váš názor na očkovanie proti rakovine krčka maternice u dievčat.

Odporúčate toto očkovanie?

Ak áno, tak v akom veku?

Je to bezpečné?

Na jednej strane chcem dcéru ochrániť, no neviem do akej miery by bola chránená. Na druhej strane nechcem, aby jej očkovanie spôsobilo problémy.

Ďakujem

Dobrý deň,

určite doporučujem. Populácia je HPV vírusmi veľmi premnožená. Vo väčšine prípadov si imunita s vírusom poradí a eradikuje ho, avšak niektoré subtypy sa zdajú byť veľmi agresívne a rozvoj predrakovinových a rakovinových zmien krčka maternice sa udeje príliš rýchlo.

Momentálne máme na trhu očkovaciu látku Gardasil 9, ktorá pokrýva 9 subtypov toho vírusu a má najširšie spektrum zo všetkých dostupných vakcín. Ublížiť ňou určite neublížite.

Očkovanie je doporučené pre dievčatá od 9 rokov. Ideálne je ju aplikovať ešte pred prvým pohlavným stykom. Predpísať ju môže aj pediater. Prezistite si akú sumu Vám Vaša poisťovňa preplatí. Prepláca sa bežne určitá suma max do 18 rokov, následne si pacient hradí plnú výšku sumy.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník