Ohrozuje HPV bábätko v brušku?

Zodpovedané
24. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Mykózu som sa snažila dvakrát preliečiť čipkami Nystatin (raz 5 dní a potom 7 dní) a k nim krém Clotrimazolum od mojej pani doktorky, ale vracia sa mi to.

Môže HPV (konkrétne 16ka) alebo mykóza počas tehotenstva ohroziť bábätko?

Ohrozujem bábätko tým, že by som počkala do poradne o 2 týždne na potvrdenie, či ide o mykózu?

Ďakujem

Dobrý deň,

mykóza je veľmi nepríjemnou záležitosťou, predovšetkým pre dyskomfort u matky. V tehotentsve má tendenciu sa opakovane vracať. Bolo by vhodné zvážiť iné antimykotiká s inou účinnou látkou, pokiaľ Nystatin nepomohol. Veľmi vhodné sú magistra liter pripravované Borax glycerínové čapíky - na predpis od gynekológa. Prípadne zvážiť odber vaginálneho tampónu na kultiváciu, môžete mať pridruženú bakteriálnu infekciu, ktorá spôsobuje nerovnováhu vnútorného prostredia pošvy a optimálne podmienky kvasinkám sa množiť. Po preliečení sú viac než vhodné probiotiká.

Samotná mykóza na plod počas tehotenstva nemá vplyv. Problémom býva však aktívna infekcia v období pôrodu, kedy môžu vznikať väčšie poranenia pošvy /sliznica je opuchnutá, krehká, ľahko praská/ a je riziko prenosu na plod. V prípade nepreliečnej zmiešanej infekcie môže po čase pôsobenia infekcie hroziť napríklad skracovanie krčka maternice a predčasný pôrod.

Pokiaľ máte ťažkosti, je vhodné vyhľadať gynekológa skôr. Zatiaľ môžete vyskúšať voľnopredajné výplachy - Cloginom s obsahom kyseliny boritej a pošvové probiotiká.

Riziko prenosu HPV je veľmi nízke. Počas tehotenstva s tým aj tak nič nezmôžete a možno si s ním Vaša imunita poradí a spontánne vymizne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník