Podstúpila som kyretáž. Aké sú moje výsledky z histológie?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

v marci som podstúpila kyretáž v 9. týždni, lebo nebola prítomná akcia srdiečka. V máji som otehotnela, výsledky OK. Doteraz som na nič vážne nebola liečená, nemala som žiaden stres.

Obe tehotenstvá boli počaté bez problémov prirodzene. V 24. týždni som prišla opäť o dieťa. Prestala som cítiť pohyby a v nemocnici už nepotvrdili akciu srdiečka. Genetické vyšetrenie bábätka nepotvrdilo žiadnu zo sledovaných chorôb.

Hematologické vyšetrenie nepotvrdilo žiadny závažný trombofilný stav, no i tak lekárka predpísala Clexane alebo Fraxiparine po potvrdení tehotenstva.

Aké sú moje výsledky z histológie?

Môj gynekológ si len prečítal záver a povedal: “Je to tak ako sme si mysleli, plod nebol okysličený. Snáď ste si nemysleli, že sa dozviete prečo sa to stalo”.

Odporúčate nejaké vyšetrenia i špecialistu?

Napr. endokrinológ, imunológ. V súčasnosti ešte čakáme na výsledky z genetického vyšetrenia páru. Gynekológovi stačí len správa od hematologičky a jej odporúčania pri ďalšom tehotenstve. Vraj sa môžeme opäť snažiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, vo väčšine prípadov sa na dôvod nikdy nepríde. Genetické vyšetrenie ste mali v poriadku a preventívne ste užívali antikoagulačné liečbu.

Podľa výsledkov histológie tam nastal skrat v cievnom zásobení. Vyšetrenie však bolo limitované pre výrazné involučné (zánikové) zmeny placenty pri odumretí plodu.

Doplnenie endokrinologického a imunologického vyšetrenia určite nie je na škodu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník