Pri dvoch pôrodoch mali deti zlomenú ľavú kľúčnu kosť. Bude sa to opakovať aj tretíkrát?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

dvakrát som rodila prirodzene a oba razy mali deti zlomenú ľavú kľúčnu kosť. Teraz som tretíkrát tehotná.

Môžem očakávať, že opäť si bábo zlomí ruku?

Prečo sa to deje?

Ďakujem

Dobrý deň,

je skutočne veľkou náhodou, že sa Vám to stalo dvakrát. Ide o nepredvídateľnú komplikáciu, ktorá sa bohužiaľ stáva, pokiaľ má dieťatko zakliesnené ramienka a porodiť sa dá iba v prípade zlomeniny kľúčnej kosti.

Obvykle sa to stáva keď je plod veľký a panvové rozmery nedostačujúce.

Či sa to stane aj tretíkrát neviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník