Som Rh-. Je potrebné ma preočkovať na protilátky pred otehotnením?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

v januári 2022 som podstúpila potrat, nakoľko plod bol mŕtvy (12. tt.). Po zákroku ma preočkovali na protilátky, nakoľko mám krvnú skupinu 0-. Pravdepodobne to bol aj to bol dôvod potratu. Dozvedela som sa to až po zákroku, nakoľko to bolo prvé tehotenstvo.

Po kontrole tento mesiac je po gynekologickej stránke všetko v poriadku. Nemám žiadne problémy, môžeme sa snažiť o ďalšie bábo.

Je potrebné ma opätovne preočkovať na protilátky ešte pred otehotnením?

Alebo sa to robí len jednorázovo?

Ďakujem

Dobrý deň,

anti-D globulín sa podáva jednorázovo po zákroku/pôrode. Počas tehotenstva sa bude pravidelne sledovať hladina protilátok a ďalší manažment závisí od výsledkov a dynamiky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník