Spôsobuje sactosalpinx opakovaný výtok, svrbenie a zmeny menštruačného cyklu?

Zodpovedané
1. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred viac ako rokom som bola operovaná, mala som na oboch vajíčkovodoch sactosalpinx. Jeden mi ponechali a urobili mi neostómiu a fimbrioplastiku.

Cca po troch mesiacoch od operácie sa mi všetky problémy upravili, ale iba na 3 mesiace. Znova mám problémy s cyklom aj s výtokom.

Spôsobuje sactosalpinx opakovaný výtok, svrbenie a zmeny menštruačného cyklu?

V bruchu mám veľa zrastov.

Odporúčate mi otvorenú operáciu alebo laparoskopiu?

Naposledy ma operovali otvorenou operáciou a trvalo im cca 4 hodiny kým sa dostali k orgánom malej panvy.

Ďakujem

Dobrý deň,

sactosalpinx nie je pôvodcom opakovaného výtoku, svrbenia či zmien v menštruačnom cykle.

Vyhľadajte preto svojho gynekológa, ktorý zrealizuje potrebné vyšetrenia. Výtok a svrbenie je pravdepodobne infekčného pôvodu. Poruchy cyklu /nepopisujete o aké ťažkosti sa presne jedná/ môžu byť spôsobené napríklad hormonálnou nerovnováhou.

Pravdepodobne ste prekonali ťažký zápal alebo opakované zápaly, keď popisujete masívne zrasty v dutine brušnej. Pokiaľ nemáte bolesti, prípadne neplánujete tehotenstvo, operácia nie je nutná.
Keďže Vás bolo nutné operovať otvorenou operáciou - laparotomicky a išlo o komplikovaný prístup k orgánom malej panvy, pri nutnosti opakovaného operačného riešenia zdravotných ťažkostí nebude pravdepodobne laparoskopická operácia u Vás možná a to pre veľké riziko predoperačného rizika poranenia orgánov dutiny brušnej. Záleží však od pracoviska, kde by ste boli operovaná, kde posúdia reálne možnosti operačnej liečby.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník