Z čoho mi vznikol polyp a ako bude prebiehať jeho operácia?

Zodpovedané
3. feb 2022

Dobrý deň,

dnes som bola na preventívnej prehliadke u gynekológa. Na ultrazvuku mi našiel polyp a vraj musí ísť operačne von. Mám neskutočný strach.

Čo je polyp?

Ako sa mi objavil?

Každý rok mám všetko v poriadku a nikdy som nemala gynekologický problém. Som diabetička a bojím sa byť celkovo uspatá.

Koľko taká operácia trvá a čo bude ďalej?

Môže byť polyp aj zhubný?

Ďakujem

Dobrý deň,

polyp je lokalizovaný slizničný výrastok tkaniva. Ide o pomerne častý nález. Ženy pri danom náleze obvykle silno/dlhotrvajúco krvácajú a majú medzimeštruačné špinenie/krvácanie.

Je ho potrebné odstrániť práve z dôvodu vyššie uvedených príznakov, ale tiež z preventívnych dôvodov. Získaný materiál sa odošle na histologické vyšetrenie, ktoré Vám len potvrdí, že je všetko v poriadku a nejedná sa o nič zhubné.

Zákrok patrí medzi jednodňové výkony a trvá pár minút (+- 10 - 15 min). Neobávajte sa, ani nebudete vedieť, že sa niečo udialo. Po zákroku pôjdete ešte v ten deň domov. Doma kľudový režim, nič ťažké nedvíhať, absencia pohlavného styku a môžete slabo krvácať/špiniť pár dní (max. 2 týždne).

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník