Znamená vírus HPV 16 u oboch partnerov budúcu rakovinu?

Zodpovedané
1. nov 2021

Dobrý deň,

som pozitívna na HPV 16 a trápia ma genitálne bradavice. Genitálne bradavice trápia aj môjho partnera. Ja som podstúpila očkovanie a on sa na neho len chystá.

Ak je vírus HPV 16 prítomný u nás oboch, znamená to, že v budúcnosti sa obaja rakovine pohlavných orgánov nevyhneme?

Ďakujem

Dobrý deň,

infekcia HPV vírusom neznamená automaticky vznik rakovinového ochorenia. Je určite potrebné dôkladné odstránenie ložísk. Následne posilniť imunitu a v neposlednom rade očkovanie - čo ste už podstúpili. Imunitný systém si vo väčšine prípadov poradí s HPV vírusom a eradikuje ho.

Samozrejmosťou je pravidelná návšteva gynekológa a preventívne prehliadky.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník