15-mesačné dieťa vyžaduje iba prsník. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
25. sep 2023

Dobrý deň,

moje dieťa má 15 mesiacov a vyžaduje iba prsník. Po roku nechce ani normálne mlieko a ani Nutrilon. Nechce papať ani mliečne výrobky, teda vôbec nič od času ako mu začali v 10. mesiacoch rásť zuby.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, či správne rozumiem. Je problém všeobecne s príkrmami - teda dieťa nepapá zeleninu, ovocie, mäso, mliečne výrobky, vajcia, pečivo? Alebo je problém len s mliečnymi výrobkami?

Ak dieťa nepapá nič, teda odmieta jesť a iba saje, potom odporúčam obrátiť sa na odborníka.

Doba, kedy sa má dieťa zoznámiť s novým spôsobom prijímania potravy je okolo 6. mesiaca života. Niekedy skôr, niekedy neskôr, ale zhruba takto. Nejde ani tak o to, aby začalo nutne jesť veľké množstvo inej potravy ako MM, ale je to dôležitý krok k osamostatneniu.

Dieťa sa najskôr naučí princíp iného spracovania potravy. Teda hryzie, rozdrvuje, cvičí si jazyk, pracujú hovoridlá a dieťa sa tým tiež pripravuje na rozprávanie, artikuláciu. Zároveň sa aj črevá obohacujú novými baktériami, enzýmami, mikrobióm rastie. Nie je potrebné sa nijako ponáhľať a ani nie je nutné sledovať množstvo zjedenej potravy. Treba vytrvať, urobiť z jedla rituál, začať a už neprestať, jesť spolu, stále ponúkať, pri jedle sa rozprávať, nechať dieťa ochutnať aj Vašu porciu a to, čo jete vy.

Je možné, že rast zubov spôsobil silnú negatívnu reakciu a nepríjemný pocit pri jedle. Je však potrebné, aby vyššie uvedený proces prebehol.

Neviem, ako máte teraz nastavený denný rituál jedenia, ktoré chody ponúkate. Teraz by už dieťa malo dostávať všetkých 5 chodov plus tekutiny (vodu či nesladený čaj) v hrnčeku. Teda bežné stolovanie. Je jedno, koľko dieťa zje, ale rituál by mal prebehnúť. Potravu, ktorú zvládne môže dieťa zjesť samo – malé kúsky mäkkého pečiva, jogurt/kašu lyžičkou, kúsky mäkkého ovocia a pod.

Pokiaľ teda dieťa nič neje, odporúčam obrátiť sa na pediatra a prípadne ďalších odborníkov.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová