17 dňového novorodenca musí občas nútiť do dojčenia. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

mám 17 dňového chlapčeka, ktorého som porodila cisárskym.

Cumeľ nemá, ani fľašu. Je plne dojčený, spí pri mne v posteli. Od odchodu z pôrodnice pribral 580 g. Niekedy ho musím nútiť do dojčenia. V noci spí tak tvrdo, že ho musím budiť, aby sa nadojčil. Na prsníku vydrží krátko. Zo začiatku krásne pije, potom už len tak sem tam, alebo sa už len hrá. Mne to tak pripadá, že sa potrebuje len nasýtiť a cickať už nechce, niekedy prsník úplne odmietne.

Ale je spokojný, pekne spí, neplače. Ja mám stále pocit, že nemám toľko mlieka, koľko by som chcela, aj keď jemu to asi stačí. Ja sa ale bojím štrajku, ktorý sme s prvorodenou nezvládli a musela som prejsť na výlučné odsávanie dlhodobé. Potrebovala by som ho častejšie mať na prsníku, ale on proste nemá tú potrebu. Prikladám ho každé 2 - 3 hodiny.

Aký je Váš názor?

Alebo si mám mlieko po každom dojčení odsať?

Synček nevyprázdni prsník úplne.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ dobre počítam, tak Vaše bábätko pribralo priemerne za týždeň viac ako 200 g. To je viac ako dosť a rozhodne to svedčí o tom, že mlieka máte úplný dostatok.

Robíte všetko dobre, spíte s bábätkom, ste v kontakte, myslím, že nemusíte dojčiť tak často – nechajte to viac na synovi. Bábätká vedia, kedy chcú dojčiť, niekedy je to po hodine, inokedy až po 3 hodinách. Počas šestonedelia si sama zavedú určitý režim. Vypozorujete, kedy sa budí na dojčenie atď.

Myslím, že s takýmto váhovým prírastkom už nemusíte budiť v pravidelných intervaloch a trochu zvoľniť a nechať bábätko, aby malo možnosť si nájsť svoj ideálny režim dojčenia.

Odsávajte len, pokiaľ medzi dojčením budú prsia horúce, tvrdé, naliate, odsajte len do úľavy, nie viac. Postupne sa laktácia prispôsobí potrebe bábätka.

Len tak ďalej, gratulujem ku krásnemu rozdojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová