17 dňový synček bol doteraz v nemocnici. Ako rozbehnúť dojčenie?

Zodpovedané
31. aug 2020

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom dojčenia. Synček má 17 dní, ale doteraz bol v nemocnici. 11 dni bezo mňa, mliečko som mu nosila. 5 dní sme boli spolu v nemocnici, ale už sme od piatku doma.

V nemocnici mi kojiť ešte nechceli dovoliť, lebo mal zápal pľúc a že aby sa naučil správne dýchať pri papaní. Takže dostával a aj teraz doma dostáva cez fľaštičku umelé mlieko + ja stále odsávam.

Beriem Senovku, aj Benedikt 3x3, pijem dostatok vody, ale mliečko vytiahnem len okolo 40 ml z oboch prsníkov.

Prečo mi ide len tak málo mliečka?

A ako správne rozbehnúť dojčenie?

Od soboty ho prikladám čo to ide, síce sa už toľko nerozčuľuje na začiatku, ale aj tak pocucká trošku a začne sa odťahovať a byt nervózny.

A ako zistím, že mu z cicku niečo ide?

Ako dosiahnem, aby bol už len dojčení?

Je možné, že sa mi dojčenie už nepodarí rozbehnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mali ste ťažký začiatok, ale teraz je bábätko už zdravé a nič nebráni dojčeniu.

Odporúčam predovšetkým čo najväčší kontakt koža na kožu. Urobte si pelech a buďte tam spolu pokojne celé dni a noci.
Skúste dojčenie v sacej polohe - https://www.mamila.sk/sk/uvod/.

Ďalej môžete skúsiť dokrmovať cievkou priamo pri prisati bábätka k prsníku. Zbavíte sa tak fľaštičky, ktorá je potenciálnym veľkým rizikom rozkojenia a spokojného dojčenia.

Nebojte sa, to, čo odsajete nie je to, čo bábätko dokáže vypiť. Odsávanie je mechanika. Dojčenie je vzťah, hormóny, chémia a láska. Dojčite čo najčastejšie, často striedajte prsia, veľa dojčite v noci. Veľmi odporúčam spoločné spanie. Postupne sa tak dostanete k výlučnému plnému dojčeniu.

Netlačte na pílu a nechajte tomu voľný priebeh. Dojčite prirodzene a užívajte si to. Nie je dôvod, prečo by to nemalo ísť.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová