4-mesačný plne dojčený syn štrajkuje. Ako dosiahnem, aby papal pravidelne každé 4 hodiny?

Zodpovedané
11. mar 2024

Dobrý deň,

mám presne 4-mesačného plne dojčeného syna, ktorý od 3 mesiacov štrajkuje. Začalo to tým, že najprv odmietal dojčenie na vankúši. Potom sa nechcel prisať vôbec, ale v noci nemá žiadny problém. Vstáva aj 3 - 4x od 22:00 do 5:00 - 6:00 na dojčenie.

Od narodenia papá každých cca 4 - 5 hodín do 10 minút (ale väčšinou do 7 minút je napapaný). Priberal krásne. Z pôvodných 3250 g sme sa dostali na 7300 g, avšak pred 2 týždňami začal mať málo pocikaných plienok a celý deň je nervózny. Plače až hystericky. Jesť nechce ani z fľaše, ani moje mlieko a ani umelé. Papá jedine vtedy, keď je v polospánku. Vtedy sa krásne prisaje a napapá sa dobre. Cumlík má denne iba na pár minút kým zaspí. Nosím ho stále, umožním mu byť koža na kožu so mnou a pravidelne odsávam. Mám veľa mlieka a prekáža mu rýchly tok.

Videla nás aj laktačná poradkyňa aj doktorka, ale okrem málo železa nezistili nič. Odporúčali mi teda dojčiť v polospánku a čakať kým to prejde, ale už takto fungujeme mesiac.

Už sa stalo aj to, že bol 11 hodín bez mlieka, lebo jednoducho nechcel fľašu a ani prsník.

Môže byť, že ani po 5 - 6 hodinách také malé bábätko nie je hladné a akonáhle zaspí, tak papá bez problémov?

Ako ho mám nakŕmiť, keď je bdelý?

Ako dosiahnem, aby papal pravidelne každé 4 hodiny?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je ukážkový bojkot dojčenia - zdanlivo bezdôvodné odmietanie dojčenia. Nejaký dôvod tam určite je, ale je veľmi ťažké ho zistiť. Takže je to pokus – omyl.

Niekedy bojkot skončí aj napriek všetkej snahe odstavením. Výhodou je, že bábätko má zásoby a dočasná kríza nie je taká riziková. Tiež je skvelé, že aj napriek problémom máte stále dostatok mlieka. Bojkot môže byť spôsobený znížením toku mlieka, potravinovou neznášanlivosťou (ABKM), nádchou (upchatým nosom), rastom zúbkov. Bojkot je medzi nebom a zemou. Skôr alebo neskôr prejde bez toho, že by ste zistili dôvod.

Iste ste vyskúšali už všetko možné, odporúčam tiež saciu polohu - viď www.mamila.sk. Nechajte bábo jednoducho na sebe a nechajte na ňom, či sa bude chcieť dojčiť.

Viem, že je to ťažké, ale skúste aj trochu „zvoľniť“ a netlačiť toľko na pílu. Ak sa bábo dostatočne napije v noci, nie je dôvod na paniku. Ponúkajte, ale nenúťte. Skúste mu veriť, že vie, čo robí. Strážte pocikané plienky (min. 6 za 24 hodín.) Naďalej ponúkajte v polospánku, striedajte prsia pri dojčení a ponúkaní, striedajte polohy.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová