Ako často dojčiť 5-dňové bábätko?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

včera sme prišli z pôrodnice a zajtra máme prvú poradňu u našej pediatričky. Synček sa narodil s pôrodnou váhou 3190 g, no v priebehu 3 dní schudol na 3030 g.

Môže mať vplyv na váhu aj žltačka v druhom pásme?

Snažím sa dojčiť každé 2 - 3 hodiny, ale neviem koľko cca mliečka vypije.

Čo mi odporúčate robiť?

Pôjde váha pomaličky hore?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako bude postupne odchádzať žltačka, tak bude bábätko lepšie sať a menej zaspávať. Teraz odporúčam dojčiť koža na kožu, teda holé bábo, určite bez zavinovačky, často striedať polohy a často striedať prsia.

Keď uvidíte, že bábo dojčenie už klame, neprehĺta, zaspáva - vystriedajte. Interval 2 - 3 hodiny je ok. Postupne si bábätko možno začne žiadať aj častejšie a nebude tak spavé. Potom dojčite tak ako bude potrebovať. Opäť odporúčam striedať prsia a sledovať bábätko.

Schudnutie po pôrode je bežné. Pokiaľ by bábätko i naďalej chudlo, zrejme bude doporučený dokrm UM. Potom hlavne pozor na fľaštičku, dokrmujte najlepšie cievkou priamo pri dojčení. Skúste si dohovoriť návštevu laktačnej poradkyne, ktorá Vám všetko ukáže.

Čas na rozdojčenie máte celé šestonedelie, takže nie je dôvod na paniku. Žltačka určite čoskoro odznie a váha začne stúpať.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová