Ako dojčiť, keď mám poranenú bradavku?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

mám poranenú bradavku a dosť bolestivé je aj dojčenie.

Mám ďalej dojčiť?

Čo mi pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, ako došlo k zraneniu a ani nič ohľadom veku bábätka, frekvencii a dĺžke dojčenia, ani o prospievaní bábätka.

Najčastejším dôvodom poranenia bradavky je nesprávne prisatie bábätka, kedy bábätko bolestivo stlačí bradavku ďasnami a priškripne ju. To sa deje najčastejšie v prvých dňoch dojčenia.

Doporučenie - predovšetkým je potrebné odstrániť dôvod poranenia. Teda dbať na prikladanie tak, aby bábätko malo maximálne otvorenú pusinku a brdavka pri priložení išla rovno na horné zadné poschodie bábätka. Celé priloženie a dojčenie hneď bolí oveľa menej a zranenie má čas sa hojiť.

Pokiaľ je bolesť znesiteľná, odporúča sa dojčiť ďalej a zaliečovať - ​​mazať hojivou masťou - Purelan, kokosový, mandľový olej, hemagel, arniková masť a pod. Môžete používať aj hydrogélové náplasti, ktoré hojenie urýchlia. Zásadné je ale začať prikádať správne.

Pokiaľ by sa nedarilo, je dobré kontakvoat LP v okolí, aby všetko ukázala a pomohla.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová