Ako liečiť zápal prsníka a kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Zodpovedané
30. apr 2022

Dobrý deň,

dojčím dvojmesačného synčeka a dostala som zápal prsníka.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Na internete píšu, že treba čakať. Druhý deň mám teplotu 38,3°C, ktorá sa mi strieda so zimnicou. Od začiatku dojčenia beriem bylinky na podporu tvorby mlieka.

Aj pri prvom synovi som mala problém s malým množstvom mlieka. Teraz však pravdepodobne synček dlhšie nevyťahal všetko mlieko a prešlo to do zápalu.

Mám naďalej užívať bylinky, alebo ich radšej vysadiť?

Aj pri užívaní byliniek som nie vždy mala dostatok mlieka, preto ma aj tento zápal prekvapil.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokúsim sa odpovedať postupne. Pokiaľ sa nepodarí zápal vyriešiť pomocou chladivých obkladov, tvarohu, Paralenu a Ibalginu a teploty naďalej trvajú, nezostane nič iné, než nasadiť antibiotiká. Odporúčanie je 2-3 dni samoliečba so zlepšujúcou sa tendenciou a 3. deň už je nutné sa obrátiť na lekára.

Ohľadom dostatku mlieka - nie som zástanca byliniek. Neviem, čo považujete za známku nedostatku mlieka. Preto odporúčam dojčiť tak často a tak dlho ako bábätko chce. Plus často striedať prsia pri jednom dojčení a bylinky nebudú nutné.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová