Ako mám dojčiť, keď mám ekzém na bradavkách?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Už roky bojujem s ekzémom a zatiaľ som nenašla nič, čo by pomohlo.

Kvôli ekzému na bradavkách nemôžem dojčiť moju dcérku. Najprv sa nevedela prisať. Po 3 týždňoch to vyšlo, ale dojčila som ju len do jej 9. týždňov. Teraz má 3 mesiace.

Bradavky boli buď bolestivé, čo by som aj zvládla. Potom to aj nebolelo, ale tá koža na bradavkách mala tendenciu stále strašne mokvať. Kožná doktorka mi dala kortikoidy. Počas používania fajn a po vysadení opäť mokvajúci ekzém.

Pôvodne som chcela dojčiť aj do dvoch rokov. Dcéra sa mi aj pri kŕmení z fľaše obracia na moje prsia. Bolí nás to obe, že sa mi nedá dojčiť.

Čím by som jej aspoň mohla nahradiť to, že momentálne to nejde?

Teraz nedojčím už tri týždne.

Dalo by sa vrátiť aspoň raz za deň k tomu, že by píla moje mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som si istá, či budem schopná odpovedať dostatočne. Najprv je potrebné vyriešiť ekzém. Tu Vás samozrejme odkazujem na odborníka.

Chápem správne, že kortikoidy, ktoré beriete nemožno zlúčiť s dojčením?

Je potrebné zistiť, či sú zlučiteľné s dojčením, alebo či možno nájsť alternatívne medikáciu s dojčením zlučiteľnú.

Zo skúsenosti môžem potvrdiť, že mnoho liekov a aj kortikoidov možno s dojčením kombinovať. Povedomie o miere rizika je aj u odbornej verejnosti veľmi nízke.

Lekári sa často boja predpisovať lieky dojčiacim mamičkám a miera rizika s tým býva spojená so zveličovaním. Samozrejme neviem odhadnúť mieru rizika prenosu ekzému na bábätko.

Ak sa nepodarí ekzém vyriešiť a nebude možné dojčiť, potom samozrejme môžete odsávať a aspoň tak dávať bábätku svoje MM.

Moc a moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová