Ako mám zistiť, či mám dostatok mlieka?

Zodpovedané
3. feb 2020

Dobrý deň,

dcéra má 19 dní a od jej narodenia dojčím. Nemali sme problém s prisatím a ani s výdatným pitím. Skôr naopak. Niekedy som sa kvôli názoru lekára obávala, že pije veľa.

Po pár dňoch som mohla spokojne dojčiť vždy len z jedného prsníka. Posledné dni však máme problém s pokojným dojčením. Dcéra sa najskôr len odtláčala rukami a otáčala hlavičku a bolo ťažšie vystihnúť "veľkú pusinku".

Potom sa k tomu pridalo, že sa počas dojčenia púšťa z prsníka. Najskôr na len začiatku, ako keby mala plné ústa mlieka a nestíhala piť. Odkašľala si a pokračovali sme.

Lenže púšťa sa stále častejšie a vydrží len krátko na prsníku. Občas aj plače. Po počiatočnom naliatom prsníku mám po chvíľočke ako keby prázdne prsia.

Pred dojčením si nahrievam prsníky, robím kvetinkovú masáž a počas dojčenia stláčam prsník. Začala som počas jedného dojčenia znova striedať obidva prsníky.

Ako mám zistiť, či mám dostatok mlieka?

Ako zistím, či ide len o zlý tok?

Dcéra má peknú pauzu v brade len prvé minúty a potom už sa mi zdá aj napriek stláčaniu, že toľko nepije. Po dojčení minimálne hodinu uspávame, je to veľmi náročné. Vydržala už aj 5 hodín hore vkuse. Býva nepokojná aj v spánku.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem ako často a ako dlho sa bábätko dojčí, ako často v noci. Skúste dojčiť v tzv. sacej polohe (https://www.mamila.sk/).

Bábätko je v nej inštinktívnejšie. Pije tak, ako samo chce. Keď nechce, pustí sa, odpočinie a opäť sa dojčí. V tejto polohe tiež odporúčam striedať prsia, pokojne aj viackrát za jedno dojčenie. Poloha je veľmi príjemná aj pre mamičku.

Keď situáciu zhrniem, vy máte mlieko a bábätko sa vie dojčiť, to pre spokojné dojčenie stačí. Nebojte sa, možno trochu opadla počiatočná búrlivá laktácia a mlieko už netečie prúdom. Bábätko si svoju dávku vysaje.

Je ešte veľmi malinké, všetko sa môže krásne upraviť. Ak váhovo prospieva a dostatočne ciká, tak je všetko ok. Ak dojčíte tzv. na požiadanie - teda kedykoľvek bábätko chce a tak dlho, ako chce, nie je dôvod sa obávať.

Nie je nutné ani stláčať prsník, zbytočne by ste bábätku pomáhala a robila tok mlieka silnejšie. Bábätká si dokážu mlieko vysať a je dobré, keď je to pre nich trochu práce. Deti zvyknuté na silný tok mlieka mávajú pri prirodzenom poklese laktácie veľké problémy sa prispôsobiť.

Dostatok mlieka zistíte podľa váhového prírastku a pocikaných plienok (min 6 za 24 hod). Ohľadom toku - neexistuje žiadny zlý. Nebojte sa, bábätko si mlieko vysaje, len mu dajte dostatok príležitostí.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová