Ako odstavím ročnú dcérku od materského mlieka?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

mám ročnú dcérku, ktorá od troch mesiacov začala odmietať prsník. Vzhľadom na to som mlieko odsávala odsávačkou až do jej prvých narodenín. Mlieka bolo dosť, ale neskôr som už nedokázala pokryť mliečko na celý deň a aj noc. Preto som dokrmovala Bebou. Pred mesiacom som bola nútená užívať Duphaston. Mlieko som odsávala a vylievala.

Chcela som ju už úplne odstaviť od môjho mlieka, tak som po dobu užívania lieku začala predlžovať časy medzi odsávaním zo 4x denne na 2x denne. Tvorba mlieka sa znížila. Momentálne odsávam raz za 24 - 36 hodín, ale mlieka je už minimum. Je to cca 40 ml z oboch prsníkov.

Ako postupovať ďalej?

Prsia sa nenalievajú a ani nemám pocit plnosti. Chcem sa dostať úplne na nulu, aby som už nemusela odsávať.

Nemôže sa stať, že sa prsníky zapália?

Ďakujem

Dobrý deň,

jednoducho už neodsávajte pravidelne, ale iba ak ucítite napätie v prsiach. Potom odsajte iba do úľavy.

Prsia môžete chladiť napr. mrazenou zeleninou v sáčku v utierke. Je dobré piť mätový či šalviový čaj. Tie znižujú laktáciu.

Postupne sa mlieko prestane tvoriť úplne, ale pár kvapiek môžete odsať aj niekoľko mesiacov po odstavení.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová