Ako odstrániť problémy s prisatím?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

už boli u mňa viackrát dve rôzne laktačné poradkyne, ale dojčenie sa nezlepšilo.

Môj 5-mesačný synček sa nevie dobre prisať na prsník. Veľakrát chytí do úst len bradavku a snažím sa ho napraviť v každej polohe. Keď ho upravím a nasmerujem, aby chytil viac dvorca, tak nastáva krik. Mám silný prúd, mlieko doslova strieka, ale on tak piť nevie. Bradavku vypľuje z úst a ja aj synček sme mokrí. Tým, že bradavku má len v ústach, tak cmuká, hltá vzduch a mňa to bolí.

Priberá, cumlík a ani fľašku nepoužívame. Poradkyne mi hovorili, že sa vekom naučí viac otvárať ústočka. Neotvára ich viac. Snažím sa ho zaboriť viac do prsníka, to sa mu však nepáči. Boli sme aj strihnúť uzdičku, nič sa nezlepšilo.

Existuje nejaká možnosť, že sa mi podarí normálne a bezbolestne dojčiť?

Chcela by som veľmi dojčiť, ale strašne ma to psychicky vyčerpáva. Vždy sa premôžem kvôli synčekovi, lebo je to to najlepšie, čo mu môžem dať. Veľmi sa však dojčením trápim.

Minimálne do roka určite dojčiť chcem.

Ďakujem

Dobrý deň,

tento dotaz je veľmi ťažké odpovedať, musela by som všetko vidieť.

Pokiaľ správne rozumiem, máte spokojné, váhovo a psychomotoricky prospievajúce bábätko a aj dostatok mlieka, ale dojčenie je pre Vás bolestivé.

Treba podotknúť, že ak by syn nepil správne – teda nevytiahol by dostatok materského mlieka, laktácia by klesala a množstvo mlieka by sa veľmi pravdepodobne znižovalo. To sa nedeje, takže sanie bábätka (hoci hodnotené ako nesprávne) je veľmi efektívne.

Čo by som poradila je sacia poloha – viď www.mamila.sk. Ide o polohu, kedy sa bábätko prisáva naozaj samo, tak ako samo chce. Mamička ho len pridržiava v bezpečnej a pevnej polohe, aby nespadlo. Prípadne môže pomôcť podoprieť hlavičku (u menších detí, ktoré hlavu dlhšiu dobu ešte neudržia).

Nebuďte prekvapená, keď najprv bude polohu odmietať. Je relatívne náročná, vyžaduje od bábätiek aktivitu. Zároveň im umožňuje nadojčiť sa ako chcú, slobodne sa pri prsníku uvelebiť a riadiť dojčenie podľa svojich preferencií.

Tým, že je bábätko v polohe bruškom opreté o mamičku, môže sa tiež vďaka gravitácii lepšie prisať a byť naozaj veľmi zaborené do prsníka.

Snáď sa Vám podarí nájsť polohu, v ktorej budete obaja spokojní. Gratulujem k doterajšiemu dojčeniu a držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová