Ako pomôcť trojdňovému bábätku, aby sa prisalo?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

kamarátka mala pred 2 dňami sekciu a má riadne donoseného, zdravého synčeka. Má problém prisať sa. Bradavku jej len žužle, nechce ťahať.

Od začiatku mu sestričky podávajú materské mlieko od iných matiek, nakoľko kamarátka ešte mlieko nemala. Vraj momentálne aj dosť zvracia a nevedia z čoho.

Už má kolostrum a nalievajú sa jej prsníky. Laktačná poradkyňa v nemocnici jej odporučila klobúčiky, aby sa syn prisal a začal ťahať. Osobne si myslím, že to nie je najšťastnejšie riešenie.

Čo by ste jej odporúčali, aby malý začal sať?

Ďakujem za rady

Dobrý deň,

dva dni po pôrode je to celkom bežné.

Až 3 dni nie je potrebné dávať novorodenému zdravému novorodencovi žiadne tekutiny. Aj mlieko sa začína tvoriť až niekoľko dní po pôrode.

Teraz je najdôležitejšie, aby bolo bábätko v najväčšom kontakte s mamičkou, malo možnosť skúšať sa prisávať, olizovať bradavku, žužlať.

Až príde jeho čas, prisaje sa. V hlavičke bábätka je dojčenie "naprogramované" a nie je dôvod, prečo sa by si program nemal spustiť. Hlavne nič nepokaziť separáciou bábätka, dojčením v pravidelných intervaloch, cumlíkom, fľaštičkou. To všetko dojčenie komplikuje a nesie so sebou riziko problémov a predčasného odstavenia.

Klobúčiky môžu situáciu vyriešiť len dočasne, pokiaľ sa dieťa nakojí s klobúčikom. Stále platí - snažiť sa ho najprv dojčiť bez klobúčikov a postupne sa ich snažiť zbaviť.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová