Ako postupovať, aby sa prsník po odstavení vrátil do pôvodného stavu?

Zodpovedané
2. mar 2021

Dobrý deň,

už tretí deň nedojčím 21 mesačnú dcéru. Jeden prsník je ok, z toho som dojčila minimálne. Druhý prsník je o dve čísla väčší, je tvrdý a cítim hrčky. Prvý a druhý deň som si ručne do úľavy mlieko odstriekala. masírovala hrče pod horúcou vodou, dala obklad z kapustných listov.

Ako postupovať, aby sa prsník vrátil do pôvodného stavu a neprivodila som si zápal alebo iné komplikácie?

Bolestivý je už minimálne.

Je prospešné riešiť u lekára tabletky na zastavenie laktácie?

Ďakujem

Dobrý deň,

majte trpezlivosť. Prsia by sa mali postupne opäť vyrovnať, ale laktácia klesá postupne. Postupujete správne - odstriekanie do úľavy, chladenie, tvaroh, kapusta a pod.

Navyše môžete piť šalviový alebo mätový čaj. Medikáciu by som v tomto prípade vôbec neodporúčala.

Nezľaknite sa, z prsníkov môžete ručne odstrieknúť kvapôčky aj niekoľko mesiacov po odstavení.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová