Ako rozbehnúť dojčenie?

Zodpovedané
15. júl 2022

Dobrý deň,

som 8. deň po sekcii, synčeka som porodila v 35. týždni + 5 dní. Následne sme boli 5 dní od seba, nakoľko ho museli hospitalizovať na oddelení pre predčasne narodené deti. To je v inom meste ako nemocnica, kde som porodila.

Nedarí sa mi rozbehnúť dojčenie. Mlieko sa mi vytvára v obmedzenom množstve. Keďže si ho odsávam, viem to odsledovať. Maximálne odsajem 1x denne 60 ml. Syna dokrmujem Nutrilonom. Prikladám ho, ale neskutočne plače, hádže sa a je bordový v tváričke. Nemám pocit, že je to v poriadku a aj napriek tomu, že chcem veľmi dojčiť, toto mi nepríde správne.

Ako malému a sebe pomôcť, aby sa aspoň prisal?

Kde môže byť chyba?

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že toto nevyrieši iba jeden email. Odporúčam obrátiť sa na dobrú a skúsenú LP. Skúste sa pozrieť na www.mamila.sk, kde tiež môžete nájsť LP.

Mali ste zložitý začiatok a hoci nie je nič stratené, nebude rozdojčenie ľahké. Základom je kontakt - kontakt koža na kožu a čo najviac. Skúste nosiť v šatke, veľmi veľa kŕmte, buďte spolu v posteli, nechajte bábätko skúsiť sa prisať samo. Teda pokiaľ to zvládne.

Bábo bolo od začiatku dokrmované a fľaštička je pre neho to, čo pozná. Je to to prirodzené. Teraz sa musí naučiť niečo úplne iné a to ho samozrejme znekldňuje. Má to ho veľa, na čo si musí zvykať. Preto mu dajte čas, venujte mu seba, svoje telo, svoje prsia a nechajte ho, nech si ku dojčeniu dospeje postupne.

Pokiaľ by to bolo možné, vymeňte fľaštičku za dokrm cievkou cez prst - viď www.infookojeni.net. Je to menšie riziko ako fľaštička.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová