Ako sa zbavím prikrmovania umelým mliekom a budem iba plne dojčiť?

Zodpovedané
19. okt 2019

Dobrý deň,

od začiatku bojujeme s dojčením. Na spustenie mlieka som brala Benedikt a Senovku trikrát denne po 3 tabletky. Odsávala som si mlieko a dávala malému cez hadičku, dokrmovala som aj umelým.

Donedávna som dávala večer 1 - 2 fľašky a potom som prestala. Skúšala som len kojiť. Vydržali sme asi 6 dní a potom sa strašne odťahoval a plakal. Videla som, že mu nič nejde. Iba cucal a bol z toho nervózny.

Dva večere som si skúsila odsať mlieko a nešla mi ani kvapka. Cez deň plne dojčím, v noci tiež. Len večer nemám mlieko.

Chcem iba dojčiť.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pre spokojné dojčenie nie je potrebné nič iné, než dostatočný kontakt s bábätkom, spoločné spanie a čo najčastejšie dojčenie.

Ak teraz večer dávate dokrm a v takom množstve, skúste dokrmovať vždy iba cievkou pri prsníku a postupne množstvo dokrmu znižovať. Nie príliš rýchlo, napr len každé 3 - 4 dni o 10 ml.

Veľmi odporúčam dojčiť v tzv. sacej polohe, koža na kožu. Skúste sa pozrieť https://www.mamila.sk/.

Dôležitá je informácia, že množstvo odsatého mlieka nijako nezodpovedá množstvu mlieka, ktoré nadojčíte. Dojčenie a odsávanie nie sú rovnaké aktivity. Poznám mnoho plne dojčiacich žien, ktoré nedokážu odsať takmer nič.

Bylinky či homeopatiká nič nepokazia. Môžu podporiť, ale nečakajte zázrak. Tým je iba Váš kontakt s bábätkom.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová