Ako si môžem nastaviť telo na tvorbu mlieka už počas tehotenstva?

Zodpovedané
19. jan 2021

Dobrý večer,

som v 26. týždni tehotenstva a som budúca prvorodička.

Ako si môžem podporiť/nastaviť telo na tvorbu mlieka už počas tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

nerobte si starosti a užívajte si tehotenstvo a pohyby bábätka. Ono to všetko príde.

Vaše telo, vaše prsia, vaše hormóny, to všetko je pripravené tak, aby priviedlo na svet mláďatko človeka a dokázalo sa o neho starať a uživiť. Nie je žiadny dôvod, prečo by ste to nezvládla.

Je dobré sa poobzerať v okolí po dobrej LP (podľa referencií), aby ste sa mala kam obrátiť v prípade SOS - niekedy sa proste môže niečo zvrtnúť. Pokiaľ máte vpadnuté bradavky, môžete skúsiť tzv. formovač (ale nie je to nijako zásadne nutné).

Ohľadom dojčenia potom všetko začína hneď po pôrode. Odporúčam tzv. samoprisatie bábätka a potom neustály kontakt kože na kožu a dojčenie podľa potreby bábätka. Keď dáme prírode šancu a dosť času, tak všetko pôjde tak, ako má.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová