Ako správne odsávať materské mlieko?

Zodpovedané
10. nov 2023

Dobrý deň,

mám mesačné bábätko, ktoré je dojčené. Večer sa odmieta prisávať a veľmi plače od hladu. Dávame mu 30 alebo 60 ml umelého mlieka cez cievku. V tom čase by som si chcela mlieko odsávať, avšak mlieko mi netečie. Nazbieram tak možno 10 ml. Doma mám dve odsávačky Medela Swing Flex, používam nadstavec na 24 mm. V noci nemám s laktáciou problém.

Ako docieliť, aby sa mi tvorba mlieka v tom čase zvýšila?

Ideálne by som chcela plne dojčiť, avšak momentálne to bez príkrmu nezvládneme. Nechcem spôsobiť bábätku traumu, ten plač sa nedá vydržať.

Mali sme u nás laktačnú poradkyňu, prisatie a aj poloha sú fajn. Cumlík dávame výnimočne, fľašu nepoužívame. Beriem bylinky (Senovka a Benedikt), prijem čaj na podporu od Weledy.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

robíte to správne. Večerná nižšia laktácia je zrejme spôsobená nižšou hladinou hormónov v krvi, kedy sa predlžuje spúšťací reflex a znižuje tok mlieka. Bábätko sa teda musí výrazne viac snažiť a dojčenie dá oveľa väčšiu prácu ako napríklad v noci, keď je naopak hladina prolaktínu a oxytocínu spravidla najviac za 24 hodín.

Odsávanie a dojčenie sú dve rozdielne disciplíny. Bábätko pri dojčení môže vysať výrazne viac ako vy odsajete. Dojčenie je vzťah. Je to dotyk, láska, intimita, súzvuk.

Rozhodne odporúčam večer dojčiť koža na kožu v sacej polohe, nechať bábätko samo sa prisať a sať ako samo chce. Ak sa hnevá, vymeňte prsia a opäť nechajte bábo nech sa dojčí po svojom. Niekedy sa pustí, poplače a opäť sa prisaje, niekedy na chvíľu zaspí a potom opäť pokračuje v dojčení. V prípade potreby dokrmte ideálne cievkou, ale až na konci dojčenia.

Skúste čo najviac zintenzívniť kontakt s bábätkom, a to hlavne k večeru – spoločné spanie, nosenie v šatke/nosidle. Bylinky a Weleda sú fajn, určite podporia. Základ je v dojčení, dojčení, dojčení na pohodu, aby Vám v tom bolo príjemne.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová