Ako stimulovať bradavky v rámci prípravy na dojčenie?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

som v 4. mesiaci tehotenstva a mám problém s bradavkami. Mám ich ploché a skoro až vpadnuté. Pri prvej dcére som kvôli tomu prestala s dojčením po 2 týždňoch. Skúšala som klobúčiky, masáže, odsávať a nič nepomáhalo.

Ako sa dá pripraviť na dojčenie?

Dajú sa stimulovať bradavky?

Mám strach z predstavy, ako bude každé priloženie bolieť. Nechcem prísť o najkrajšie chvíle s bábätkom, lebo viem, že nie každá mamka môže dojčiť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem ako prebiehali prvé dojčenia, ale viem, že v tvare bradavky nie je problém.

Bradavky, nech sú akékoľvek, boli stvorené pre dojčenie. Neexistujú zlé bradavky. Sanie môžete bábätku uľahčiť tým, že budete bradavky skúšať tvarovať tvarovačom bradaviek.

K vlastnému saniu však bradavka ako taká nie je potrebná. Bábätko sa prisáva na kožu dvorca. Zo svojej praxe som videla už naozaj rôzne tvary a typy bradaviek. Musím konštatovať, že ide len o to, aby bábätko pochopilo, čo má robiť.
Aby malo dostatok času na prisatie a dostatočný kontakt s Vami. Bábätko vie, ako sa má dojčiť a ak mu dáte dostatok času, zvládne sa prisať na akékoľvek bradavky.

Samozrejme platí, že v ústočkách by sa novorodenci nemali striedať iné predmety - neodporúčam teda cumlík, fľaštičku, klobúčiky a pod.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová