Ako začať správne dojčiť?

Zodpovedané
25. apr 2022

Dobrý deň,

v sobotu som mala sekciu. Bábätko ostáva na prsníku len na chvíľu a hneď začne plakať. Dnes sa mi naliali prsia.

Musím ich odsávať?

Ako často?

Čo mi odporúčate?

V nemocnici mi nevie nikto nič poradiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

prikladajte tak často ako to ide. V prvých dňoch a hodinách môže bábätko chcieť byť na prsníku neustále. Pokiaľ sú prsia veľmi naliate, skúste ich nahriať, rozmasírovať a ručne odstriekať do úľavy. Môžete odsávať tiež len do úľavy.

Najdôležitejšie je však dojčiť. Striedajte prsia pri každom dojčení, trénujte, nechávajte bábätko sa snažiť o dojčenie a prisávanie. Ak plače, vymeňte prsia. Hľadajte, polohu, ktorá Vám vyhovuje. Pri sekcii sa najčastejšie dojčí v ľahu. Môžete skúsiť napr. aj futbalovú polohu alebo saciu polohu našikmo tak, aby bábätko nezraňovalo jazvu.

A nakoniec - nebojte sa. Začiatky sú niekedy zložité a je skvelé, že aj po sekcii sa Vám takto krásne rozbieha laktácia. Nepokazte nič fľaškou a ani cumlíkom. Tieto pomôcky pri rozdojčení môžu veľmi uškodiť. Pokiaľ bude treba bábätko dokŕmiť, potom striekačkou alebo cievkou.

Skúste sa už teraz pozrieť po dobrej LP v okolí. Ak uvidíte, že je to potrebné, neváhajte ju osloviť. Šanca sa rozdojčiť tvrá veľmi dlho. Čím skôr všetko vychtytáte, tým je šanca na spokojné dojčenie vyššia.

Veľmi a veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová