Ako zachránim dojčenie 7 týždňového chlapca?

Zodpovedané
25. nov 2021

Dobrý deň,

mám 7 týždňového chlapčeka, ktorý zo začiatku krásne priberal. Teraz už priberá menej, alebo stojí na váhe. Z pôrodnice sme šli z 3 120 g a dnes má 5 020 g.

Tri týždne vidím, že dojčenie nie je ok. Málo mlieka, slabý tok a pomalý spúšťací reflex. Malý je spáč, do dojčenia ho musím nútiť. Cumeľ má výnimočne, dokŕmený zatiaľ nebol.

Spíme od narodenia spolu. V noci dojčím 2-3x, ale mlieka je už aj v noci dosť málo. Prisatie je podľa mňa ok, aj polohy pri dojčení. Nosím ho v nosiči, ponúkam prsník aj každú hodinu.

Užívam Benedikt, Senovku 3x3, Moringu 1x1. Riccinus Communis CH5. Pijem viac ako obvykle. Mlieko mi pripadá vodnaté a mlieka mám stále mene.

Dosť zle to psychicky znášam. lebo veľmi chcem dojčiť. Dočítala som sa, že za to môžu aj hormóny. Mala som problém so zvýšeným testosterónom v minulosti, endometriózu a aj PCOS.

Pri dcére sa mi stalo to isté. V troch mesiacoch som prešla už na výlučné odsávanie a dokrmovanie mojim mliekom cez fľašu. Denne som odsala maximálne 800 ml, približne 8x po 100 ml denne. Vac mi nikdy nešlo.

Teraz ale nebude určite čas na odsávanie a všetko a tým spojené.

Čo mi odporúčate?

Ako zachránim dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že zatiaľ nevidím dôvod a ani žiadne znaky nejakých problémov. Priemerný váhový prírastok cca 270g/týždeň je viac ako skvelý.

Farba mlieka nič neznamená. Môže byť od modrastého, cez bielu, smotanovú, až žltkastú. Jeho kvalita je vždy "top".

Z toho, čo píšete vnímam, že dojčíte na požiadanie, spoločne spíte, nosíte, máte teda dostatok vzájomného kontaktu. Nepíšete o spokojnosti bábätka, ale predpokladám, že v norme. Nevidím ani dôvod doplnkov stravy či byliniek. Nič nepokazia, ale dojčenie je otázkou ponuky a dopytu. A samozrejme kontaktu.

Pokiaľ vnímate úbytok mlieka podľa subjektívneho pocitu naliatych pŕs, potom ani to nie je zásadné. Niektoré ženy daný pocit nemajú, mlieko sa navyše tvorí z veľkej časti aj počas dojčenia. Ani množstvo odsatého mlieka nie je ukazovateľom. Sú ženy, ktoré neodsajú takmer nič a napriek tomu plne dojčia a deti prospievajú.

Skúste menej „tlačiť na pílu!" Vždy je možné riešiť napr. dočasným dokrmom cez cievku a môžete tak dojčiť aj naďalej.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová