Ako zmierniť závislosť na dojčení?

Zodpovedané
6. aug 2022

Dobrý deň,

mám 18-mesačnú dcéru, ktorá je dojčená. Počas dňa pekne papá raňajky, obed, večeru. Medzitým ešte desiata, olovrant a ovocie na zobkanie počas dňa. Jedlo jej nelimitujem a spapá koľko chce. Nenútim ju, ale ani ju nepodporujem v prejedaní sa. V noci sa na dojčenie budí jeden - maximálne dvakrát.

Problém je ten, že dcéra neustále počas dňa vyžaduje dojčenie. Už nedokážem byť v jej blízkosti bez toho, aby sa hneď na mňa nevešala a nevyžadovala dojčenie. Keď sa dojčí, musím to vždy ukončiť ja, lebo ona by to snáď nikdy neskončila. Ak jej odmietnem dať prsník, veľmi sa hnevá, plače, kuše sa a trhá si vlasy. Prestane len vtedy, keď dosiahne čo chce.

Pri iných činnostiach to tak ale nefunguje. Stačí jej povedať rázne NIE a hneď to pochopí. Pri dojčení to na ňu neplatí. Keď s ňou nie som stále má hľadá a kričí didi. Už som z toho veľmi unavená a bolia ma aj prsia.

Ako riešiť túto situáciu?

Dcérku odstaviť nechcem, bola by som rada keby sa dojčenie obmedzilo na ráno a večer a cez noc keď si vypýta.

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie = láska, blízkosť, bezpečie, istota.

Preto sa Vaša dcéra hnevá a dáva tak najavo svoju neistotu a nepokoj, pocit ohrozenia. To, čo je celý jej svet jej je zrazu odopierané a nevie prečo.

Skúste dojčeniu nastaviť pravidlá: O chvíľku (kúpte napr. presýpacie hodiny, tak je čas pekne vidieť, ako uteká). Keď sa hodiny dosypú. Keď dohrá pesnička, keď domiešam omáčku a pod.

Akonáhle pochopí, že istota trvá, môžete dávať ďalšie pravidlá: Dojčíme len doma, dojčíme len pred spaním atď. Veľa sa maznajte, veľa sa voňajte, rozprávajte sa, ako sa ľúbite.

Veľmi držím palce, aby ste to obe zvládli.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová