Ako zvýšiť záujem 5-mesačného syna o dojčenie?

Zodpovedané
3. mar 2023

Dobrý deň,

mám 5-mesačného syna, ktorého som dojčila od narodenia. Prvé 3 mesiace bolo všetko v poriadku, priberal a rástol nadštandardne. Bol spokojný. Potom prišiel prvý štrajk a odvtedy máme problém. Spočiatku to bolo tak, že pár dní pri dojčení protestoval. Ustáli sme to, ukľudnilo sa to na týždeň a potom znova.

Začiatkom februára ochorel a celý jeden deň sa odmietol dojčiť. Boli sme v nemocnici. Ja som si neodsávala, nemala som odsávačku a syn bol aj tak nepoložiteľný. Ďalšie dni sa odmietal dojčiť skoro stále, teda až na párkrát kedy prsník prijal. Doteraz prsník príjme len v noci a doobeda. A aj to sa z neho nenaje. Ako keby prsník nevnímal ako zdroj jedla, ale len čosi na ukľudnenie.

Mám aj mlieka menej a to jeho dojčenie je hrozné. Vždy to trvá len chvíľu, niekedy len do 5 minút. Výnimočne dlhšie a ďalej nemá záujem. Dojčenie sa neukončí plačom.

Dokrmovala som cez cievku, keď prsník prijal. Dovtedy dostával aj UM alebo odsaté mlieko fľašou. Dávali sme aj lyžičkou, no to skoro nič nezjedol. Sať chce, pri nepokoji smeruje k prsníku. A hneď ako ho vytiahnem, tak spustí hrozný plač.

Veľmi chcem dojčiť.

Ako mu pomôcť, aby mal znova záujem o dojčenie?

Beriem všetko na podporu laktácie, odsávam.

Ďakujem

Dobrý deň,

vyššie popisujete typický bojkot, teda odmietanie prsníka bez zjavnej príčiny. Je tu veľmi ťažká pomoc. Skôr je to pokus – omyl a vy ste určite vyskúšali už všetko možné aj nemožné.

Bábätko je z veľkej časti dojčené, plne dojčené prvé 3 mesiace. To je skvelé a pre jeho zdravie ste urobili maximum. Teraz je potrebné zabezpečiť, aby mal dostatok všetkých potrebných látok a ideálne zachovať dojčenie po čo najdlhšiu dobu. Každá kvapka MM dobrá. Dokrm cievkou je v tomto prípade ideálny a potom čo najväčší kontakt – nosenie v šatke, spoločné kúpanie, spoločné spanie.

Pokiaľ chcete, tak môžete odsávať. Pomôže to stimulovať a dlhšie udržať laktáciu.

Čo je však dôležitejšie, tak to je Vaša psychická pohoda. Viem, že chcete dojčiť a chcete dať bábätku maximum. Urobte si to tak, aby to pre oboch bolo fajn. Aby ste si po rokoch nespomínali na toto obdobie ako na horor. Ste s bábätkom stále neodmysliteľne prepojená a bábo vie o každom pocite a hnutí mysle, ktoré máte. Pozná každú výčitku a aj tú nevypovedanú. Preto je veľmi fajn s bábätkom o svojich pocitoch hovoriť, ale tiež si ich sama zanalyzovať. Pochváliť sa, za to, čo ste zvládli a naplánovať si, čo ešte skúsite. Keď to klapne, fajn. Keď nie, svet sa nezbúra a pôjdeme ďalej. Robíte všetko možné aj nemožné, poďte trochu zvoľniť, menej tlačiť na pílu, dovoliť si dokrmovanie a sústrediť sa na pekné chvíľky, ktoré spolu máte.

Onedlho môžete začať s príkrmami. Bolo by fajn zaviesť príkrm miesto UM. Teda pokúsiť sa čo najviac zachovať dojčenie a dojčiť stále na požiadanie alebo častejšie len ponúkať, nenútiť), dojčiť v noci, v rozospalosti) a k tomu postupne – nie rýchlo začať ponúkať príkrmy - zeleninu, kašu...

S príkrmami postupujte pokojne a veľmi zvoľna. Žiadne chrumky, žiadne sladkosti, žiadne sladké pitie (na pitie len voda).

Je veľmi pravdepodobné, že syn nebude žiadny veľký jedák, takže ani príkrmy nebudú prijímané vo veľkom množstve. Bude stačiť pár lyžičiek.

Pri bojkote sa niekedy časom môže objaviť neznášanlivosť niektorých potravín či ich zložiek - bielkovina kravského mlieka, lepok, niektoré alergénne potraviny. Preto s príkrmami postupujte po jednotlivých zložkách.

Je skvelé, že ste aj napriek spomínaným problémom zvládli a stále chcete ďalej dojčiť. Snáď som aspoň trochu pomohla.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová