Aký problém znamená modrina na bradavke?

Zodpovedané
5. aug 2019

Dobrý deň,

mám 10 dňové bábätko a zhruba 3 - 4 dni dozadu sa mi na jednej bradavke spravila ako keby taká vypuklá modrina (podliatina). Pri kojení a aj na dotyk je to dosť bolestivé. Dnes sa mi zdá, že to trochu ustúpilo. Zmenila sa farba z tmavofialovej na takú modrú a už to nie je až tak vypuklé.

O čo sa môže jednať?

Pri kojení na tom prsníku musím zatínať zuby. Snažím sa. aby sa bábätko prisalo vždy sprívne. A to nielen na bradavky, ale aj s časťou dvorca.

Je možné, že som si bábo niekedy zle priložila a toto je dôsledok toho?

Druhý problém mám ohľadom asi nedostatku mlieka. V pôrodnici som mlieko nemala a bábo bolo dokrmované striekačkou. Doma sme už kombinovali moje mlieko a umelé mlieko cievkou.

Posledné dva dni už sme umelé mlieko úplne odbúrali. Vždy to kojenie síce trvá veľmi dlho a striedam prsia, ale stačilo mu to. Dnes pri poslednom kojení syn plakal na prsníku a cítila som, že mu nič netečie. Tak sme opäť museli dokrmit cievkou, pretože sa jedoval a bol očividne hladný.

Je takýto postup správny?

Ako nabrať viac mlieka, aby to malému stačilo?

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odpoveď rozdelím na dve časti.

1) Modrina - zrejme spôsobená zlým prisatím, kedy mohlo dôjsť k nejakému pomliaždeniu. Ak sa hojí a bábätko sa už prisáva dobre, je to ok. Ak nie a stav sa zhoršuje, rozhodne odporúčam kontaktovať gynekológa.

2) Nedostatok mlieka - je skvelé, že sa Vám postupne podarilo odbúrať UM. Postupujte naďalej ako doteraz a dokrmujte len v najnutnejšom prípade. Dojčite z oboch pŕs a niekoľkokrát ich vystriedajte. Skúste dojčiť koža na kožu. Skúste tiež dojčiť v tzv. sacej polohe (https://www.mamila.sk/).

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová