Benedikt a Senovka. Môžu sa len tak vysadiť a nasadiť?

Zodpovedané
12. apr 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom byliniek Benedikt a Senovka lekárska. Mám dvojmesačné bábätko, ktoré chcem dojčiť. Od začiatku som v kontakte s laktačnou poradkyňou z Mamily. Už druhý mesiac užívam bylinky 3x3 - ráno, obed, večer na odporúčanie laktačnej. Poradila mi to po telefóne, lebo dcérka bola a stále je plačlivé bábätko. Možno som ich vôbec nemusela ani brať, ale mama po pôrode s túžbou a nevedomosťou dôveruje vo všetko.

Minulý týždeň v piatok mi laktačná poradila naraz vysadiť bylinky. Ak sa nič nezmení, nemám ich ďalej užívať. Samozrejme som to tak urobila s dôverou. Bylinky, ktoré som mala doma, tak už nemám.

Dnes mi moja laktačná povedala, že zistila to, čo predtým nevedela. Vraj efekt vysadenia sa môže prejaviť do dvoch týždňov. To ma naozaj vystrašilo. Dnes ich neberiem už piaty deň. Odporučila mi ich znovu užívať v rovnakom pomere až do 4. mesiaca a potom ich vysadiť. Lenže ja sa bojím, čo to môže urobiť.

Je mi z toho zle.

Ako postupovať, aby som neohrozila dojčenie, na ktorom mi veľmi záleží?

Ďakujem

Dobrý deň,

možno Vás prekvapím, ale osobne nie som zástancom doplnkov typu byliniek či homeopatík.

Na úspešné a spokojné dojčenie stačí väčšinou len dojčiť, dojčiť a dojčiť. Neriešiť kedy, koľko a ako dlho. Nevážiť, nemerať a dojčiť a dojčiť. Na pohodu, v pokoji. Striedať prsia počas jedného dojčenia pokojne aj niekoľkokrát. Spať s bábätkom a dojčiť v noci. Veľmi odporúčam saciu polohu - viď www.mamila.sk. Vtedy si bábätko nájde tú svoju najpríjemnejšiu polohu samo a dojčí sa samo.

Dojčenie je úplne prirodzený proces a väčšinou stačí jednoducho len kontakt s bábätkom. Kontakt koža na kožu, kontakt v noci. Vaše telo musí skrátka pochopiť, že je neustále nablízku mláďatko, ktoré treba živiť 🙂 . Ono je múdre a zvládne to. Musíte mu veriť ako svojmu bábätku. Tak to bolo vždy a krásne to funguje. Inak by sme tu ako ľudstvo neboli 🙂.

Nie som bylinkár a neviem Vám poradiť ohľadom dávkovania a vysádzania bylín. Viem Vám však poradiť ohľadom dojčenia – dojčite a užívajte si to, sledujte bábätko a reagujte na jeho potreby. Dojčenie je vzťah, je to láska, je to výsada, je to materstvo. Tam byliny, centimetre ani gramy nepatria.

Krásne ste sa rozdojčili a nevidím dôvod, prečo by to takto nemalo trvať aj naďalej. Možno príde väčšia či menšia kríza. Tie však k dojčeniu patria a väčšinou sa dajú "predojčiť".

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová