Chcem dojčiť svoje druhé bábätko. Ako si vytvarujem ploché bradavky?

Zodpovedané
13. nov 2020

Dobrý deň,

mám 15 mesačného syna, ktorého som kojila iba pár dní a aj to cez klobúčiky. V pôrodnici mi povedali, že mám ploché bradavky a normálne kojiť nebudem.

Dosť zle som to psychicky znášala tento boj. Synovi sa to tiež nepáčilo a skončili sme na fľaške.

Existuje spôsob, ktorým si môžem ploché bradavky vytvarovať?

Ako inak môžem napomôcť tomu, aby som druhé bábätko mohla plnohodnotne kojiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mám pre vás veľmi dobrú správu. Každá bradavka bola stvorená pre dojčenie (inú funkciu nemá) a z každej sa dojčiť dá. Neexistujú žiadne zlé alebo nevhodné. Bábätko sa v skutočnosti prisáva na kožu dvorca, bradavku ako takú nepotrebuje. Dojčením v prvých týždňoch (kľudne aj cez klobúčiky) sa bradavky naviac tiež postupne tvarujú.

Teraz môžete skúsiť tzv. formovače bradaviek.

Najdôležitejšia je doba po pôrode a samotné dojčenia. Dojčite tak, ako to pôjde, skúšajte bábätko prikladať napriamo. Ak sa neprisaje, skúste klobúčik. Často striedajte prsia (aj niekoľkokrát pri jednom dojčení), dojčite tak často, ako bábätko bude chcieť. Časom sa prisaje. Vyvarujte sa cumlíku. A ak by bol potrebný náhodou dokrm, potom nie fľaštičkou.

Skúste sa už teraz poobzerať po LP v okolí, ktorá by Vám mohla v prvých dňoch pomôcť a poradiť.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová