Dá sa po štyroch mesiacoch obnoviť dojčenie?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

som 4 mesiace po pôrode a chcela by som znovu dojčiť. Dojčila som len týždeň, potom som musela zo zdravotných dôvodov odstaviť.

Je možné začať znovu dojčiť?

Synček sa nechce prisať. Chcela by som len, aby som mala mlieko. Z umelého mlieka má zažívacie problémy. Užívam Senovku aj Benedikt 3x3 denne + Ricinus communis 5ch.

Zatiaľ mám len pár kvapiek mlieka, snažím sa odsávať, ale nič mi nejde. Pár kvapiek mliečka ide len pri stlačení prsníka.

Ďakujem

Dobrý deň,

tu je potrebné zhodnotiť viac faktorov.

Vaše telo doteraz nevie, že má tvoriť mlieko, že sa narodilo bábätko, ktoré treba živiť. Hormóny evidentne fungujú (pár kvapiek), ale laktácia nie je rozbehnutá, bábätko sa nedojčí. Píšete, že bábätko sa nechce prisať. Bábätko nevie, čo sa po ňom chce. Doteraz poznalo a vie sať fľaštičku. Je úplne zásadné, či sa zvládne prisať na prsník a bude chcieť sať. Pokiaľ áno, môžete skúsiť zatiaľ dokrmovať cievkou na prsníku - viď www.mamila.sk.

Keď postupne začnete takto dojčiť – dokrmovať, začne sa tiež viac tvoriť mlieko. To samotné by mohlo naštartovať laktáciu. Zároveň môžete skúšať odsávať po dojčení, ale nehľaďte na množstvo odsatého mlieka. To je úplne jedno, ide o stimuláciu.

Úplne nevyhnutný je čo najväčší kontakt s bábätkom, spoločné spanie, časté dojčenie (bude to pokojne treba po hodine, po dvoch aj v noci).

Moje odporúčanie je to skúšať, prikladať, nechať bábätko sa prisať samo, dať si nejaký časový plán, po ktorý to budete skúšať a sledovať, že ako sa darí.

Nikdy nie je neskoro a každá kvapka dobrá.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová