Dokrmované 5 dňové dieťa vypije 60 ml mlieka za jedno papanie. Je to v poriadku?

Zodpovedané
21. apr 2020

Dobrý deň,

doma mám 5 dňové bábätko, ktoré papá materské mlieko a zároveň aj umelé mlieko.

Je v poriadku, keď dcérku dokrmujem umelým mliekom a vypije cca 60 ml za jedno papanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem, z akého dôvodu je bábätko dokrmované. Bábätko sa nemusí dojčiť až 72 hodín po pôrode, ale malo by mať čo najintenzívnejší styk s maminkou a byť často prikladané, aby malo prístup k zdroju potravy.

Dojčiť sa môže chcieť dlho a veľmi často (aj 15x za deň). Potom by mal začať určitý váhový prírastok.

U päťdňového novorodenca považujem dokrm 60 ml za výrazne prehnaný. Ak sa bábätko naozaj nedojčí, neprisáva sa, potom dokrm cca 30 ml v 2-3 hodinových intervaloch. Vždy však s predchádzajúcou snahou o samoprisatie.

Rozhodne je maximálne dôležitý kontakt s mamičkou koža na kožu, spoločné spanie, pokiaľ je to možné.
Dôležitý je aj spôsob dokrmu. Dokrm fľaštičkou výrazne zvyšuje riziko problémov s dojčením a predčasné odstavenie. Teda dokrm skôr striekačkou, alebo cievkou priamo pri dojčení. Tiež odporúčam vyhnúť sa cumlíku.

Skúste sa inšpirovať na https://www.mamila.sk/sk/uvod/

Moc držím palce. Nebojte sa, všetko je ešte len na začiatku a je veľká šanca, že sa plne rozkojíte.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová