Je možné, že kvôli zápalu a horúčkam mám v prsníku tak málo mlieka?

Zodpovedané
3. aug 2020

Dobrý deň,

mám dvojmesačnú dojčenú dcérku a dnes som bola u gynekológa, lebo sa mi zapálil prsník. Mala som dva dni horúčky a obklady nezaberali. Verdikt - silná mastitída. Dal mi antibiotiká a povedal, že mám z prsníka odsávať a nekojiť, aby som malej neuškodila. V mlieku bude aj hnis. Bohužiaľ, neviem vytiahnuť viac ako 60 ml.

Je možné, že kvôli zápalu a horúčkam mám v prsníku tak málo mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

v rámci Vášho dotazu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné ujasniť. Pri liečbe mastitídy nie je dojčenie kontaindikaciou. Naopak, veľmi sa odporúča. Neviem, aké máte antibiotiká, ale prevažnú väčšinu bežne predpisovaných antibiotík je možné brať pri dojčení.

To, čo odsajete nijako nezodpovedá tomu, koľko nadojčíte. Je veľa žien, ktoré plne dojčia. Deti bez problémov pribúdajú na váhe, ale mamičky odsajú len zanedbateľné množstvo - napr. 15 ml. Je teda jasné, že kojíte mnoho násobne viac. Ako to?

Dojčenie nie je len mechanická činnosť. Dojčenie je vzťah, je to dotyk, je to o hormónoch, o chémii a o láske. Je neporovnateľné s odsávaním.

Zníženie laktácie spôsobené zápalom je možné. Neznamená však, že nemôžete ďalej dojčiť. Tak ako tvorba mlieka klesla, opäť sa môže zvýšiť.

Dôležité je dojčiť čo najčastejšie. Ak bude treba dokrmovať, potom nie fľaštičkou. Po doužívaní antibiotík sa opäť vrátiť k prirodzenému dojčeniu na základe dopytu bábätka.

Moc a moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová