Je šanca sa po mesiaci vrátiť k dojčeniu?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

mám 5 mesačnú dcéru, ktorú som 7 týždňov plne dojčila. Potom prišiel štrajk a musela som začať dokrmovať. Dcérka mala od začiatku cumlík a ten mi podľa môjho názoru pokazil celé dojčenie. Začala sa zle prisávať a mne klesla tvorba. Nepodarilo sa mi ho zbaviť, tak isto ani fľaše. Boli u mňa 2 laktačné poradkyne.

Ešte začiatkom októbra sa dokázala krásne nadojčiť, teda aspoň v noci. Potom sa pokazilo aj to. Prešla som teda na výlučné odsávanie. Odsávam 9x denne, z toho 2x v noci. Začala som na cca 500 ml, teraz po mesiaci odsajem aj 700 ml.

Dcéru už vôbec neprikladám, pretože ona má úplnú averziu na moje prsia. Všetko dáva do úst a olizuje. Keď vidí moje prsia, tak začne plač.

Mám začať znova bojovať o dojčenie a snažiť sa, aby sa prisala?

Je ešte šanca, že po mesiaci nedojčenia, kedy si vlastne úplne zvykla na fľašu, že sa vráti na prsník?

Alebo sa mám s tým už úplne zmieriť a len odsávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď na Vašu otázku je veľmi zložitá. Pokúsim sa stručne popísať dnešnú situáciu. Dievčatko je viac ako mesiac kŕmené fľaškou Vaším materským mliekom, používate cumlík a pri snahe sa dojčiť odmieta prsník a nechce sa vôbec prisať.

V tejto situácii je otázka, či chcete tlačiť na pílu a pokúsiť sa situáciu zvrátiť. To je samozrejme veľmi záslužné, avšak musíte vziať do úvahy stres spojený s opätovnou snahou o dojčení. Celkom iste bude snaha sprevádzaná protestami zo strany bábätka.

To je teraz zvyknuté na svoju fľaštičku. Kŕmenie je pre neho ľahké, je na ňu zvyknuté, vyhovuje mu. Z fľaštičky to vie. Prsník nechce, nie je naň zvyknuté.

Je skvelé, že ste dokázala udržať laktáciu odsávaním. Ak sa chcete o dojčení ešte pokúsiť, odporúčam začať spať spoločne s bábätkom a pokúsiť sa o prikladanie v noci v polospánku. V tej chvíli by možno ešte mohla vziať dcéra prsník na milosť. Ak sa podarí a začne sa prisávať, skúste tzv. saciu polohu cez deň (viď. https://www.mamila.sk/).

Rozhodne skúste nosiť na tele a celkovo zvýšiť vzájomný kontakt. Deti sú nevyspytateľné a možno dokážete nájsť tú svoju cestu.

Moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová